14.12.2022
Mieszanie i dopasowywanie stylów drzwi wewnętrznych
Dekoratorzy wnętrz są zgodni co do tego, że drzwi wewnętrzne to istotny element kompozycji. Ich zakup trzeba więc starannie przemyśleć. Przeczytaj, jak dopasować je do stylu panującego w Twoim domu.
Przykłady stylów aranżacji pomieszczeń
Jeśli chcesz samodzielnie urządzić wnętrze domu lub mieszkania, warto byś poznał podstawy tworzenia spójnej kompozycji. Zazwyczaj dobrze jest zachować jednolity styl w całym pomieszczeniu, a poszczególne części mieszkalne powinny łączyć się niektórymi elementami aranżacji.
Znajomość stylów stosowanych przez najlepszych dekoratorów to absolutna podstawa. Do tych szeroko rozpowszechnionych można zaliczyć:
- Styl klasyczny. Jest ponadczasowy i bardzo przytulny. Opiera się na ładzie i porządku, stonowanych kolorach oraz symetrii. Wszystko to sprawia, że wnętrza klasyczne są przyjemne w odbiorze i spójne aranżacyjnie.
- Styl nowoczesny (czyli modernistyczny), w którym większość powierzchni ma jednolitą fakturę, a kształty są proste i geometryczne. Królują w nim przestronne wnętrza, w których nie ma zbędnych ozdobników czy dekoracji. Jeśli chodzi o kolory, wnętrza nowoczesne lubią biel, czerń, szarość i beż.
- Styl skandynawski, bardzo popularny ostatnimi laty w Polsce. Oferuje minimalistyczne i eleganckie wnętrza, pełne światła dziennego i bardzo przytulne. Dominuje biel przełamana jednym zdecydowanym akcentem kolorystycznym. We wnętrzach w stylu skandynawskim nigdy nie dość naturalnych materiałów, takich jak drewno, len czy bawełna.
- Styl industrialny (loftowy), typowy dla dużych przestrzeni. Charakterystyczne są w nim otwarte wnętrza z dużymi oknami, surowe materiały (naturalne drewno, beton, szkło, metal) oraz nietypowe oświetlenie, na przykład odsłonięte żarówki.
Powyższe 4 style wnętrzarskie to nie wszystko. Pomieszczenia mogą być urządzone zgodnie z zasadami glamour, vintage, Shabby Chic, art déco lub Hamptons albo w stylu prowansalskim, rustykalnym, kolonialnym, orientalnym lub śródziemnomorskim. A gdy wszystkie pomysły zawodzą, są jeszcze aranżacje eklektyczne!
Ogrom możliwości niejednego przyprawia o ból głowy! Wybierając drzwi drewniane wewnętrzne, koniecznie dopasuj je do stylu panującego w Twoim domu.
Jakie drzwi do wnętrza – 3 kryteria wyboru
Dopasuj kolor
Bezpiecznym podejściem jest montaż stolarki drzwiowej w kolorze, który współgra z kolorystyką pomieszczenia. Wielu dekoratorów wybiera drzwi, które powtarzają barwy okien, podłóg lub innego dużego elementu wyposażenia. Za najbardziej klasyczne uznaje się drzwi wewnętrzne białe. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdym stylu. Nie jest to jednak jedyna opcja.
Wielu zwolenników mieszania stylów zachęca, aby drzwi kontrastowały z resztą pomieszczenia. To ciekawe rozwiązanie, które możesz zastosować w dowolnym miejscu. Obecnie producenci malują drzwi na dowolny kolor spośród tysięcy odcieni dostępnych w palecie RAL.
Wybór odpowiedniej barwy wymaga pewnego doświadczenia w tworzeniu kompozycji. Drzwi drewniane mogą mieć wyrazisty kolor, ale nie powinien on przytłoczyć wnętrza. Warto więc zrównoważyć intensywne odcienie za pomocą stonowanych dodatków.
Wybierz odpowiednią formę
Poza kolorystyką duże znaczenie ma forma stolarki. Style drzwi są przeróżne. Proste, minimalistyczne skrzydła to odpowiedź na charakter stylu rustykalnego, romantycznego lub skandynawskiego. Jednak urządzając pomieszczenie w duchu glamour, kluczem do uzyskania odpowiedniego efektu będą drzwi z subtelnymi dekoracjami.
Postaw na przeszklone lub pełne skrzydła
Drzwi drewniane sprzedawane są jako pełne lub z przeszkleniami. Pierwsza opcja to coś dla miłośników klasyki. Zabudowane skrzydła drzwiowe z powodzeniem udekorują wnętrza tradycyjne lub urządzone w stylu vintage. Z drugiej strony przeszklenia dają możliwość wpuszczenia większej ilości światła do małych, zacienionych pomieszczeń. Szkło dobrze komponuje się z aranżacjami nowoczesnymi i stylem loftowym.
Zapoznaj się z naszą ofertę na drzwi wewnętrzne:
Kiedy wybrać drzwi ukryte, a kiedy je wyeksponować?
Jeszcze do niedawna na rynku królowały rozwiązania tradycyjne, czyli drzwi przylgowe. W tego typu modelach krawędź skrzydła ma delikatne wcięcie, które zachodzi na ościeżnicę. Obecnie popularność zyskują też drzwi ukryte, nazywane fachowo bezprzylgowymi. Zawiasy są tak umieszczone, że nie widać ich po zamknięciu drzwi. Co więcej, skrzydło doskonale przylega do ościeżnicy, wizualnie tworząc z nią całość.
Chociaż funkcjonalność obu rodzajów drzwi jest taka sama, z punktu widzenia aranżacji wnętrza modele tradycyjne oraz bezprzylgowe dają odmienne efekty. Kiedy wybrać drzwi ukryte, a kiedy warto je wyeksponować? Modele przylgowe świetnie wyglądają we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, skandynawskim oraz rustykalnym. Z kolei drzwi bezprzylgowe to domena kompozycji nowoczesnych, minimalistycznych, a także industrialnych.
Podsumowanie
Odpowiednie drzwi to sposób na uzyskanie ciekawej i spójnej aranżacji. Sprawdź wysokiej klasy produkty dostępne w ofercie Remos, renomowanych salonów drzwi Wrocław i ciesz się niebanalnym wykończeniem wnętrza.
Inni czytali również:
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do sypialni?
- Drzwi drewniane czy aluminiowe – które z nich lepiej sprawdzą się w domu?
- Jak wygląda prawidłowe czyszczenie drzwi drewnianych
- 3 wskazówki, które sprawią, że nowoczesny styl będzie współgrał z vintage
- Mieszanie i dopasowywanie stylów drzwi wewnętrznych