30.05.2022
Jak układać panele podłogowe, czyli montaż paneli krok po kroku
Zastanawiasz się, jak kładzie się panele podłogowe? To nieskomplikowana część prac wykończeniowych, którą możesz wykonać samodzielnie. Jednak przed rozpoczęciem układania paneli, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak przygotować pomieszczenie i krok po roku przeprowadzić montaż.
Jak przygotować się na montaż paneli?
Układanie paneli podłogowych rozpocznij od przygotowania. Pozostaw panele na co najmniej 48h w pomieszczeniu, w którym będziesz je układać. Ponacinaj paczki, żeby do środka dochodziło powietrze. Dzięki temu wilgotność podłogi dostosuje się do wilgotności w mieszkaniu lub domu. Pamiętaj, aby temperatura w pomieszczeniu nie przekroczyła 18ºC, a wilgotność pozostała w przedziale 50-70%.
Montaż paneli podłogowych wymaga też przygotowania podłoża. Powinno być suche, czyste i równe. Gdyby było inaczej, panele mogłyby się przesuwać, a ich łączenia otwierać lub pękać. Żeby sprawdzić stan podłogi, przyłóż do niej długą łatę. Jeśli nierówności są większe niż 3 mm, pozbądź się ich za pomocą masy szpachlowej. Kiedy przygotujesz panele i pomieszczenie, zgromadź niezbędny sprzęt.
Niezbędny sprzęt pozwalający na układanie paneli
Sam zakup podłogi to nie wszystko. Jeśli chcesz wiedzieć, jak położyć panele podłogowe i zrobić to dobrze, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Koniecznie zaopatrz się w:
- Folię paroizolacyjną
- Podkład izolujący
- Kliny dystansowe
- Gumowy młotek i klocek z drewna do dobijania
- Wyrzynarka lub gilotyna do paneli
- Miarka, ołówek i taśma klejąca
Tak wyposażony, możesz przystąpić do dalszej części prac. Jak się kładzie panele podłogowe? Zacznij od wykonania dokładnych pomiarów i rozłożenia izolacji.
Od czego zacząć układanie paneli podłogowych?
Fachowcy, którzy wyjaśniają jak położyć panele, radzą zaczynać od wymierzenia pomieszczenia. Dzięki temu dowiesz się, ile paneli zmieści się na całej długości ściany. Możesz się zastanawiać, jak kłaść panele – wzdłuż czy w poprzek. Powinny być ułożone równolegle do kąta padania światła. To znaczy, że węższy bok ma być przy oknie. Takie rozwiązanie najlepiej doskonale w świetle dziennym i optycznie powiększa przestrzeń. Gdyby po wymierzeniu okazało się, że ostatni rząd paneli będzie węższy niż 5 cm, przed położeniem pierwszej linii będziesz musiał przyciąć ją o połowę szerokości.
Kolejnym ważnym etapem tego, jak kłaść panele podłogowe, jest ułożenie folii paroizolacyjnej i izolacji akustycznej. Ochroni ona podłogę przed wilgocią i wyciszy nieprzyjemne odgłosy. Poza tym, wyrówna drobne niedoskonałości podłoża. Jeśli chodzi o podkład pod panele, ogrzewanie podłogowe wymaga, aby materiał miał niski współczynnik oporu cieplnego. Świetnie sprawdzą się podkłady PEHD, XPS lub PUM.
Folię paroizolacyjną rozkłada się na całej powierzchni podłogi w formie wanny. Oznacza to, że zewnętrzne brzegi mają być wywinięte na ścianę i dociśnięte, zwłaszcza w narożnikach. Jeśli chodzi o podkład izolujący, połącz luźne fragmenty taśmą klejącą. W ten sposób zapobiegniesz jego przesuwaniu się. Jeśli chodzi o to, jak kłaść panele z laminatu pamiętaj, że mają już zintegrowaną warstwę izolacyjną.
Praktyczny instruktaż jak położyć panele podłogowe
Gdy podkład jest gotowy, przed Tobą układanie paneli krok po kroku. Pamiętaj o tym, jak układać panele podłogowe względem okna – równolegle do kierunku padania światła. Montaż paneli składa się z kilku, następujących po sobie etapów.
1. Układanie paneli w pierwszym rzędzie
Jesteś przygotowany i masz panele podłogowe – jak kłaść tę podłogę, żeby od początku uniknąć błędów? Połącz panele, które mają tworzyć pierwszy rząd krótszym bokiem. Wystarczy, że umieścisz pióro jednego panelu we wpuście drugiego, który leży na podłodze. Włóż je pod kątem około 70º, a następnie zamknij zatrzask, opuszczając panel do podłogi. Ostatni element będzie wymagał przycięcia, jednak nie może być krótszy niż 40 cm.
Gdy pierwszy rząd jest połączony, dosuń go do ściany. Między ścianę a podłogę włóż kliny dystansowe, tworząc szczelinę dylatacyjną, którą później zakryją listwy.
2. Układanie kolejnych rzędów
Teraz czekają na Ciebie następne panele podłogowe – jak układać kolejne rzędy? Zawsze zaczynaj od elementy resztkowego, który pozostał po przycięciu ostatniego elementu poprzedniej linii. Łącz ze sobą rzędy krótszymi bokami, a gdy pas będzie gotowy, dopasuj go do już ułożonej linii i zepnij. Nie zapomnij o dobijaniu łączonych części za pomocą gumowego młotka i drewnianego klocka.
3. Montaż ostatniego rzędu
Być może jesteś ciekaw, jak się układa panele podłogowe w ostatnim rzędzie. Zwykle konieczne jest przycięcie go na pożądaną szerokość. Takie cięcie wykonuj po wykonaniu dokładnych pomiarów. Zostaw też miejsce na szczelinę dylatacyjną. W dopasowaniu paneli pomoże Ci stalowy zaczep i dobicie gumowym młotkiem.
Montowanie paneli a rury grzewcze
Jeśli z posadzki wychodzą rury grzewcze, zwróć uwagę na to, jak montować panele. Najpierw odrysuj na nich otwory odpowiedniej szerokości i wytnij je przy pomocy sękownika. Następnie wykorzystaj wyrzynarkę, aby przeciąć panel pośrodku otworów. Pozostaje jedynie ułożyć go na swoim miejscu. Ponieważ tylna część będzie krótsza niż 40 cm, dobrze jest ją przykleić.
Montowanie paneli a ościeżnice
Najlepszym sposobem na to, jak ułożyć panele podłogowe przy ościeżnicach, jest przycięcie drewnianej framugi o wysokość panelu (dolicz też grubość izolacji). Po takim zabiegu z łatwością wsuniesz panel pod ościeżnicę. Jeśli powstanie otwór, zakryj go masą akrylową.
Panele podłogowe a bordiura – jak ułożyć ciekawe wzory
Bordiura to interesujący ornament, który tworzy dekoracyjne obramowanie bezpośrednio na podłodze. Zwykle kojarzony jest z płytkami ceramicznymi. Niektórzy pytają, jak układać panele podłogowe z bordiurą. Jeśli chcesz połączyć panele z innymi rodzajami podłóg, koniecznie zastosuj listwy przejściowe. Dzięki nim ukryjesz szczeliny dylatacyjne w miejscu styku i osiągniesz pożądany efekt estetyczny.