28.08.2022
Czym są panele LVT i jak je kłaść?
Panele winylowe LVT od dawna zachwycają wyglądem i wszechstronnością. Czy wiesz, że wykorzystując je, możesz zaaranżować ciekawą przestrzeń w kuchni, jadalni lub łazience? Wysokiej klasy podłogi winylowe przypominają drewno, beton, a nawet piękne płytki ceramiczne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tych praktycznych panelach, przeczytaj nasz wpis.
Z czego są zrobione panele LVT?
Panele winylowe produkowane są z kilku warstw tworzywa sztucznego. Rdzeniem każdej sztywnej płytki jest syntetyczny polimer, a konkretniej polichlorek winylu. Popularnie nazywa się go winylem. Taki rdzeń otoczony jest dodatkowymi warstwami, w tym warstwą dekoracyjną. Dzięki niej panele LVT występują w ogromnej różnorodności wzorów i kolorów. W gruncie rzeczy podłogę może ozdobić dowolny motyw graficzny. Wykorzystanie profesjonalnych urządzeń drukarskich sprawia, że łatwo pomylić panel LVT z powierzchnią, którą imituje, na przykład drewnem lub kamieniem.
Czy podłoga LVT jest trwała?
Podłoga LVT jest niezwykle trwała. Jedną z najważniejszych zalet tego materiału jest pełna wodoodporność. Ponieważ panele winylowe nie wchłaniają wody, wystawianie ich na sporą ekspozycję pary wodnej nie stanowi żadnego zagrożenia. Są też odporne na plamy i uszkodzenia mechaniczne. Nie ulega wątpliwości, że podłogi LVT mają znacznie dłuższą żywotność niż tradycyjne panele PCV. Co więcej, zachowują swoje właściwości przez cały okres eksploatacji. Jeśli chcesz zastosować je w swoim mieszkaniu lub domu, poszukaj paneli winylowych w renomowanych salonach wyposażenia wnętrz. Zakup u sprawdzonego dystrybutora to gwarancja jakości i bezproblemowego użytkowania.
Pomieszczenia, w których najczęściej są stosowane podłogi LVT
Z uwagi na swoje właściwości, panele winylowe LVT najczęściej wykorzystywane są w miejscach narażonych na wilgoć. Należą do nich między innymi kuchnie, jadalnie i łazienki. Ponieważ dobrze przewodzą ciepło, mogą być bez obaw stosowane tam, gdzie występuje ogrzewanie podłogowe. Nie wypaczają się i nie grożą im odkształcenia. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, więc łatwo dopasować podłogę do indywidualnych preferencji. Wiele osób ceni panele winylowe w kuchni, łazience czy jadalni właśnie ze względu na wieloletnią trwałość i estetykę.
O czym należy pamiętać przy montażu podłogi LVT?
Jeśli chodzi o montaż LVT, panele można układać podobnie jak deski laminowane. Najczęściej spotykane łączenia to zamki tradycyjne, nazywane angle lub 2G. Łączy się w nich najpierw krótsze, a później dłuższe boki. Dostępne są też nowocześniejsze metody (np. zamki fold down, nazywane też 5G lub click). To łatwy w obsłudze system, z którym poradzi sobie każdy. Żeby samodzielnie położyć zakupioną podłogę winylową, dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta.
Co ciekawe, panele winylowe można układać także na starszych posadzkach. Możliwy jest montaż bezpośrednio na płytkach ceramicznych lub deskach drewnianych, i to bez konieczności usuwania poprzedniego podłoża. Wystarczy zastosować cienką warstwę wylewki samopoziomującej.