
21.06.2022
Jak dobrać podstopnice do schodów betonowych?
Schody betonowe są niezwykle uniwersalne i doskonale sprawdzają się w zabudowie jednorodzinnej. Potrzebują jednak odpowiedniego wykończenia, w tym zamontowania podstopnic. Przeczytaj, jakie podstopnie wybrać, aby uzyskać pożądany efekt estetyczny.
Dlaczego podstopnice są tak ważne?
Niektórzy uważają, że wystarczy założyć stopnie, a powierzchnię pod nimi wykończyć tynkiem i pomalować. Choć taki sposób myślenia wydaje się oszczędny, nie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Pamiętaj, że podstopnice to coś więcej niż estetyczne wykończenie. Mają ogromne znaczenie, ponieważ pomagają utrzymać całe schody w czystości. Popularne materiały łatwo umyć, a ich powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc nie chcesz regularnie brać w rękę wałka lub pędzla do malowania, zainwestuj w porządne podstopnie do schodów. Wyjaśniamy, które warto wybrać.
Jak wykończyć schody betonowe? Podstopnie z MDF
Jednym z ciekawych sposobów na trwałe podstopnie na schody, jest wykorzystanie MDF. To średniej gęstości płyta pilśniowa, która powstała z włókien drzewnych. Jest bardzo funkcjonalna, może być lakierowana (dowolny kolor z palety RAL) i wykończona eleganckim zmatowieniem. Podstopnice z płyt MDF mają gładką powierzchnię, która pozwala na osiągnięcie dowolnego efektu estetycznego. Drewniane stopnie zostają wyeksponowane, co w wielu aranżacjach wypada bardzo korzystnie.
MDF ma też swoje wady. Podstopnie z płyty – w porównaniu z polecanym przez nas drewnem, czy metalem – szybciej się elektryzują. To sprawia, że kurz i inne zabrudzenia chętniej osadzają się na ich powierzchni. Wymagają więc regularnego czyszczenia, na przykład ściereczką nasączoną delikatnym detergentem.
Zapoznaj się z naszą ofertę na schody:
Podstopnie drewniane – estetyczne i trwałe
Betonowe schody będą prezentować się doskonale, gdy wykorzystasz podstopnie drewniane. Liczba możliwych konfiguracji jest naprawdę długa, a podstopnice z drewna mogą przybierać różne formy. Z łatwością dopasujesz je do planowanego wystroju wnętrza.
Drewniany „dywan” na schodach
Jedną z ciekawych możliwości aranżacyjnych jest stworzenie wrażenia „dywanowych” schodów. W tym celu betonową konstrukcję wykańcza się stopniami i podstopniami tak, aby ich krawędzie tworzyły kąty proste. Łączenia w 100% zakrywa się przez ich zeszlifowanie, a następnie nałożenie oleju.
Jeśli jeden z boków schodów nie jest ograniczony ścianą, podstopnie powinny mieć taką samą grubość jak stopnie. Daje to najlepszy efekt wizualny. Jeśli natomiast schody w obu stron zasłania ściana, podstopnie mogą mieć 1,5-2 cm, co pozwoli zaoszczędzić.
Podstopnie z litego drewna
Możesz zabezpieczyć betonowe schody przed działaniem wilgoci, montując stopnie i podstopnice z litego drewna. Doskonale sprawdzi się wodoodporna sklejka z brzozy. Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie wysokiej jakości produkty.
Jaki kolor podstopnic drewnianych wybrać?
Drewniane podstopnie mogą być wykończone w dowolnym kolorze. Dla uzyskania efektu „dywanu” na schodach doskonale wyglądają w takim samym odcieniu, jak stopnie. Jednak nie ma tu żadnej reguły. Jeśli chcesz osiągnąć oryginalny efekt, możesz wybarwić podstopnie na zupełnie inny kolor.
Kiedy sprawdzą się podstopnie metalowe?
Alternatywą dla drewna jest metal. Podstopnie metalowe, na przykład wykonane z blachy, nadają wnętrzu nowoczesny i nieco surowy ton. Z tego względu sprawdzą przede wszystkim we wnętrzach industrialnych i apartamentach typu loft.
Najczęściej wybierane kolory dla podstopnic z metalu to srebrzystoszary i miedziany, choć można je pomalować nawet na złoty lub inny odcień. Jeśli chcesz postawić na nietuzinkowe wykończenie, zamontuj podstopnie z blachy, w której wycięto wzory kwiatowe lub geometryczne. Takie ażurowe podstopnice z pewnością przykują uwagę. Pamiętaj, by za blachą zamocować płytę MDF lub OSB, aby konstrukcję łatwiej było utrzymać w czystości.
Efektowne podstopnie z lacobel
Wśród materiałów wykończeniowych dużą popularnością cieszy się również lacobel. To przezroczyste szkło float, które z jednej strony jest polakierowane. Zwykle lacobel zauważysz w kuchni – to alternatywa dla płytek ceramicznych. Okazuje się jednak, że materiał doskonale sprawdzi się jako podstopnie na schody betonowe.
Ponieważ lacobel jest gładki i połyskliwy, świetnie odbija światło. Montując w noskach stopni taśmy LED, uzyskasz bardzo oryginalną aranżacje. Połączenie drewnianych stopni z podświetlanymi, szklanymi podstopnicami to świetna kompozycja klasycznych materiałów z nowoczesnym wzornictwem. Co więcej, lacobel łatwo utrzymasz w czystości.
Jak zamontować podstopnice?
Odpowiednio zamontowane podstopnice to doskonałe dopełnienie aranżacji. Dzięki nim schody betonowe w Twoim domu nabiorą indywidualnego charakteru, a cała aranżacja wyda się kompletna. Jeśli chcesz mieć pewność, że praca będzie wykonana perfekcyjnie, zamów profesjonalny montaż w Salonach Remos Wrocław.